Полтавський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді
Полтавської обласної ради

36014, м. Полтава, вул. Покровська, 38, тел.: (0532)56-24-85; 50-04-51

e-mail: poltavaocnttum@ukr.net

Середа, 2025-01-22, 3:59 AM
Вітаю Вас, Гість

Технічна творчість - це діючий засіб професійної орієнтації підростаючого покоління, оскільки захоплення дитинства та юнацтва не рідко переростає в покликання людини.

Ще на початку ХХ століття дитяча технічна творчість носила спонтанній та індивідуальний характер, розвивалась стихійно ніким не організована і не спрямована. Позашкільних дитячих закладів зовсім не існувало, якщо тільки не рахувати малочисельну організацію "Російський скаут".

Діти, які цікавились технікою, займались цією справою тільки вдома по своєму розумінню і розсудливості. Проте вже в 20-ті роки минулого століття в дитячій самодіяльності визначне місце займає організована технічна діяльність ремісничого характеру. У ці роки в дитячих будинках створюються трудові гуртки - швейні, чоботарські, столярні, картонажні та ін., також гуртки відкривались і в школах. У ці роки пробуджувався інтерес до промислової техніки. Проблеми народні знаходили відгук у юного покоління, їх відображення в дитячій технічній діяльності - характерна риса руху юних техніків протягом всієї історії.

Електрифікація - це по суті перше технічне завдання держави. І тут гуртки юних електриків стали першими по справжньому технічними гуртками в школах.

Однак до масового руху юних техніків було ще далеко.

У 1922 році з'явилися видання "Юний спартак" у м. Харків та "Барабан" у м. Москва, які велику увагу приділяли на своїх сторінках дитячій технічній творчості. У журналі "Наша робота" була надрукована стаття "Технічні знання - молоді", в якій був запропонований проект створення спеціалізованих технічних позашкільних закладів та дитячих технічних станцій. У 1923 році почалась кампанія по формуванню повітряного флоту, а школярі з жагою вхопилися за нову для них область техніки, стали запальними ентузіастами авіації. Утворюються одразу перші гуртки юних авіамоделістів.

З 1924 року серед школярів набула популярності ще одна область технічої самодіяльності - радіоаматорство. В багатьох селах радіо з'явилося дякуючи творчості юних техніків.

З 1925 року з'явився інший напрямок дитячої творчості - фотосправа. Пізніше у фотогуртках виготовляли всю фототехніку, навіть фотоапарати.

У жовтні 1927 року був зроблений важливий крок для зміцнення та організованого оформлення дитячої технічної творчості в нашій державі - відкрилась перша в Україні дитяча технічна станція у м. Київ. Спочатку станція працювала, як консультпункт, одночасно розгорталась методична робота. Були виготовлені програми по авіамоделюванню, радіотехніці, фотографії, телефонії та ін. На основі цих програм були складені перші програми гуртків.

1928 року у м. Харків відкрилась дитяча технічна і сільськогосподарська станція. З 1928 року три напрямки дитячої технічної творчості (електротехнічний, радіоаматорський, авіамодельний) були ведучими.

Досить цікавим виявився напрямок ракетокосмічного моделювання. Цей вид технічної творчості особливо поширився з 1957 року, після запуску на навколоземну орбіту першого штучного супутника Землі.

З кожним роком збільшується кількість гуртків і у нашій Полтавській області. Перші гуртки тут почали діяти з 1923 року. Першим став гурток безмоторної авіації при Полтавському відділенні Товариства авіації і повітроплавання України та Криму, очолив його М.А. Комарницький. В цьому гуртку починав свою діяльність Ю.Побєдоносцев, у майбутньому відомий вчений, один з піонерів ракето-осмічної техніки. Вихованці гуртка приймали участь у зльотах планеристів у Коктебелі та займали призові місця.

В березні 1935 року було створено обласну станцію юних техніків і сільськогосподарського дослідництва у м. Полтава. Очолив її Поздняк Михайло Борисович. В 30-ті роки минулого столаття гутрківці займалися моделюванням кораблів, парусників та планерів, а починаючи з 50-60-х років з бурхливим розвитком техніки в новому руслі почала розвиватися і дитячатехнічна творчість.

Школярі запускали у повітря моделі космічних ракет, майстрували радіокерованя моделікораблів, підводних човнів, літаків, автомобілів.

В цей час створюється розгалужена мережа станцій юних техніків по всій Полтавській області.

Більше 30-ти років Полтавську обласну станцію юних техніків очолював Чучелін Олег Васильович, який приклав титанічних зусиль для створення районних станцій юних техніків.

1992 року обласна станція юних техніків була переіменована в обласний Центр науково-технічної творчості учнівської молоді.

Старовинний будинок у мальвничому місці по вул. Покровській,38 з великим садом добре знають маленькі полтавці. Сюди приходять школярі, щоб знайти заняття для душі, близьке до своїх уподобань і здібностей. Тут панує атмосфера пошуку, фантазії та творчої праці. Займаючись в технічних гуртках не один рік інтерес до науки і техніки постійно зростає, а дитячі захоплення часто стають справою на все життя.

На сьогоднішній день у Центрі працюють педагоги-інженери, вчителі-ентузіасти, люди творчі і не байдужі до проблем підлітків, вони вміють захопити цікавим задумом, ідеєю, а потім допоможуть реалізувати все в конкретну модель, механізм, пристрій, проект.

Основними нашими завданнями є:

  • теоретична підготовка вихованців (учнів, слухачів) до активної діяльності з набуття техніко-технологічних знань, розширення наукового світогляду;
  • практична підготовка вихованців до плідної науков-дослідницької роботи й оволодіння уміннями та навичками з технічної творчості, організація змістовного дозвілля;
  • формуванняпсихологічної готовності вихованців (учнів, слухачів) до обгрунтованого вибору професії технічного профілю з урахуванням їх здібностей, уподобань, інтересів, створення умов для професійного самовизначення;
  • виховання культури праці, комплексу особистісних якостей, потрібних людині, як суб'єкту сучасного виробництва та культурного розвитку суспільства.

На сьогоднішній день Полтавський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді займає активну позицію щодо розвитку наукового світогляду юних науковців. Адміністрація Центру та керівники профільних гуртків тримають руку на пульсі нових наукових відкриттів, вони радо культивують в дітях.



При Полтавському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді діє науково-астрономо-космічне товариство "Персей", слухачами, якого є вихованці астрономічного гуртка та гуртка космічного моделювання. В об'єднанні діє як очна так і заочна форма навчання, що дає можливість територіально розширити коло бажаючих вивчати астрономію та поділитися своїми ідеями в галузі космонавтики і ракетобудування.

Обласний Центр науково-технічної творчості учнівської молоді має широку мережу позашкільних закладів, які на місцях проводять роботу по організації науково-технічної творчості серед учнівської молоді області, це - Центри науково-технічної творчості та Центри позашкільної освіти в м. Полтава та м. Кременчук, 13 міських та районних станцій юних техніків, технічні відділи Будинків творчості школярів, професійно-технічні навчальні заклади, школи.