Полтавський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді
Полтавської обласної ради

36014, м. Полтава, вул. Покровська, 38, тел.: (0532)56-24-85; 50-04-51

e-mail: poltavaocnttum@ukr.net

Четвер, 2024-11-21, 10:59 AM
Вітаю Вас, Гість

Гурток "Юні аматори радіозв'язку"

   Матеріал поданий у даному розділі стане у пригоді юним радіоаматорам - вихованцям гуртка при самостійному опрацюванні, експериментах, створенні власних творчих проектів. Для керівників гуртків радіотехнічного і радіоспортивного напрямів - обмін досвідом.

Інформація про Обласні змагання з радіозв'язку на коротких хвилях
2018 рік


Інфо 2019 рік       відео 2019 рік


2021 рік

Дистанційне навчання за ПОСИЛАННЯМ

Здійснення індивідуального та диференційованого підходу
в процесі навчання в гуртку "Юні аматори радіозв'язку"

Одним із способів підвищення ефективності навчання вихованців на гурткових заняттях є застосування методу проєктів. На прикладі гуртка „Юні аматори радіозвʼязку” (керівник гуртка Денисюк Дмитро Валерійович) під час реалізації проєктної діяльності керівник гуртка здійснює індивідуальний та диференційований підхід у навчанні вихованців. Особливо це важливо коли група вихованців має різний вік та рівень політехнічних знань і вмінь. Тому важливо індивідуально пояснювати вихованцям суть явища, технологію виготовлення, макетування пристрою, а під час участі у змаганнях своїм прикладом показувати як правильно працювати в етері, проводити з кореспондентами радіозвʼязки на коротких хвилях. Відеоролик демонструє лише частково процес проєктної діяльності вихованців на гуртку та їх досягнення. 
Відеоролик за ПОСИЛАННЯМ

 

 

Під час вивчення основ радіо- та електротехніки для юних радіоаматорів-початківців пропонується підбрана з Інтернет література. При виготовленні простих електричних схем можна використовувати сучасні радіодеталі: транзистори, опори, конденсатори. Головне уважно читати радіосхеми та пояснення до них. В архіві є книги в яких у доступній формі, із цікавими малюнками розглянуто початкові відомості про електричні, магнітні та електромагнітні явища, наведено прості схеми. Також є література з основ аматорського радіозв'язку.
Література для радіоаматорів-початківців

Вивчаємо роботу радіоаматорських радіостанцій, їх принцип дії, будову, налагодження. В цьому Вам допоможе література за посиланням на гугл диску. Юний радіоаматор і підготовлений радіоаматор знайде необхідну інформацію як працює трансивер, відео роботи високоякісного прийомопередавача - трансивера. А початківець може спробувати свої сили в конструюванні приймачів чи предавачів прямого перетворення частоти. 
На просторах Інтернету можна знайти прості передавачі і приймачі на сучасних радіоелементах але в книгах описано суть їх роботи і базові знання з даного предмету. Крім того старі схеми можна виконати на сучасних транзисторах і вони будуть добре працювати. Тільки їх треба правильно налагоджувати, слідуючи за методикою, описаною в книгах. Вивчаємо, працюємо і експериментуємо!
Література: трансивери, приймачі радіоаматорів

Вивчити основи радіотехніки, побудувати короткохвильову і ультракороткохвильову антену, виготовити підсилювач звукової частоти, виготовити просту апаратуру керування радіомоделями тощо допоможе підібрана з Інтернету література:
Література для радіоаматорів
Антени

Для підготовки до обласних змагань слід вивчити основи спортивної радіопеленгації.
Для юних радіоаматорів пропонується підбірка літератури із спортивної радіопеленгації - "полювання на лисиць".
В розділі на Гугл диску Ви знайдете інформацію про спортивну радіопеленгацію, Положення про проведення змагань, відео про Чемпіонат із спортивної радіопеленгації та радіосхеми приймачів-радіопеленгаторів, передавачів - "лисиць".
Література із спортивної радіопеленгації
Передавачі для спортивної радіопеленгації

Малопотужний передавач для спортивної радіопеленгації (публікація в журналі Радиолюбитель)

Радіоприймачі - пеленгатори для спортивної радіопеленгації

З матеріалами виготовлення сигнально-стартового пристрою для змагань із спортивної радіопеленгації (СРП) можна ознайомитись за посиланням на Google диску:
Сигнально-стартовий пристрій СРП

Результативна участь в обласних,  Всеукраїнських і Міжнародних змаганнях з радіозв'язку на коротких хвилях не можлива без вивчення телеграфної азбуки Морзе. Це ніби як математика - універсальна мова для всіх радіоаматорів світу! Використовуючи міжнародний радіоаматорський код, Q-код можна без проблем розмовляти з радіоаматорами всього світу, знаючи на початковому рівні скорочення англійських слів. Тому в нагоді юному радіоаматору-зв'язківцю буде підбірка літератури, самовчителі і комп'ютерні тренажери з вивчення азбуки Морзе:
Телеграфна азбука Морзе

Використовуючи під час занять радіогуртка метод проектів, радіоаматорам-початківцям і керівникам гуртків пропонується методична розробка з виготовлення не складного свердлильного станка:
Свердлильний станок

Розкрити основні поняття електричної принципової схеми, основних позначень електровузлів і механізмів допоможе методична розробка "ГРАФІЧНЕ ОФОРМЛЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ ПРИНЦИПОВИХ СХЕМ". В ній розглянуто вимоги виконання електричних схем у відповідності до стандартів. Наведені довідкові матеріали та приклади виконання окремих вузлів і позначень на принципових схемах. Також розглянута методика роботи у програмі Sprint Plan v.7.0. під час креслення принципових електричних схем. Методичну розробку можна використовувати на заняттях гуртків радіоспортивного та радіоконструкторського напрямків під час вивчення тем читання, складання і креслення електричних принципових схем.

Вдосконалити радіостанцію старого типу, зробити її більш сучасною допоможе методична розробка: "Методи вдосконалення радіостанції Єфір - М"

Проект виготовлення приймача прямого перетворення частоти:

Презентація приймач прямого перетворення частоти

Демонстраційний навчальний комплекс "Принцип радіозв'язку" (журнал Радиолюбитель)

Демонстраційний навчальний комплекс "Принцип радіозв'язку"  (оригінал)

Зарядний пристрій для акумуляторів.

Слуховий апарат.

Блок підсилювача потужності звукової частоти.

Плани-конспекти гуртка Юні аматори радіозв'язку (розділ оновлюється).

Науково-дослідницькі роботи МАН вихованців.

Методичні розробки

Методичні матеріали з аматорського радіозв'язку

Регламент аматорського радіозв'язку України

Для створення власних проектів - виготовлення приймачів, передавачів, фільтрів високої частоти в короткохвильовому діапазоні  радіоаматору стане у пригоді пристрій NWT-7. Це генератор із змінюваною частотою і являє собою приставку до комп'ютера за допомогою якої можна візуально налагоджувати коливальні контури, LC та кварцеві фільтри тощо. Підбірка матеріалів з Інтернет різних авторів щодо використання пристрою, встановлення драйверів на комп'ютер знаходиться на Google диску за посиланням: NWT-7

Для налагодження антен, вискочастотних каскадів, резонансних кіл радіоаматору стане у пригоді пристрій Nano Vna - векторний аналізатор резонансних кіл. Він працює у частотному діапазоні 1...900 МГц. Для радіоамоторського застосування знадобиться діапазон ультракороких хвиль 144...146 МГц та 430...440 МГц, а також всі аматорські короткохильові діапазони від 1,8 до 29.7 МГц з розподілом частот відповідно Регламенту аматорського радіозв'язку України та категорії радіостанції. Підбірка матеріалів з Інтернет різних авторів щодо використання даного пристрою, встановлення драйверів на комп'ютер знаходиться на Google диску за посиланням: Nano Vna

Якщо у юних радіоаматорів ще немає власної радіостанції, індивідуального кличного сигналу але є бажання поспілкуватися з радіоаматорами різних країн, можна завітати на колективну радіостанцію UR4HWF Полтавського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Полтавської обласної ради. На колективній радіостанції ви навчитесь працювати у радіоаматрському ефірі, приймати участь у змаганнях, досліджувати проходження радіохвиль, експериментувати з радіоапаратурою. Якщо немає можливості відвідатати гурток, наприклад, внаслідок карантину, то можна поспостерігати в ефірі за роботою радіоаматрів різних країн світу. В цьому вам допоможе міжнародний радіоаматорський сайт, де зібрано багато віртуальних приймачів - websdr, налаштованих на аматорські частоти і розташовані в різних куточках світу. Для цього вам знадобиться комп'ютер, Інтернет та головні телефони - навушники. 

НАГОРОДИ керівника гуртка

Заходи протидії булінгу за ПОСИЛАННЯМ